O projekcie

O projekcie Korona Europy dla Gminy Koszęcin

Moja górska przygoda rozpoczęła się ponad 6 lat temu, wtedy też powstała nieformalna Grupa Fanatyków Ataków Szczytowych „Cilosy”. W tej grupie – liczącej już ponad 30 osób realizujemy różne górskie plany.

Zaczęło się niewinnie od krótkich weekendowych wypadów, później przyszła kolej na długodystansowe trasy jak Główny Szlak Sudecki, niebieski szlak graniczny czy różnego rodzaju Wyrypy Górskie, jak organizowana co roku Prawdziwa Zimowa Wyrypa Beskidzka (zimowy marsz po górach – 50km w 24h) . W międzyczasie realizowałem projekt Korona Gór Polski (28 najwyższych szczytów poszczególnych pasm górskich Polski ). Ostatni szczyt do KGP zaliczyłem w 2015 r.

Zima, lato…każda pora była świetna aby sprawdzić się w nowych sytuacjach, zdobywać wciąż nowe doświadczenia. Naturalną koleją rzeczy stała się dla mnie zimowa turystyka wysokogórska. Tatry, Alpy i całkiem niedawno Kaukaz. To właśnie w Gruzji, gdzieś na zboczach Kazbeku, narodził się pomysł na nowy projekt. Czemu by nie Korona Europy? Jest to 46 najwyższych szczytów wszystkich państw Europejskich; od Azorów po Ural, od Finlandii po Maltę o różnym stopniu trudności. Koncept jest dość szalony, ale do zrobienia. Kolekcję 46 szczytów postanowiłem poszerzyć o najwyższe szczyty Anglii, Walii oraz Irlandii Północnej, które do oficjalnej listy nie należą. W Kosowie natomiast postanowiłem zdobyć 2 szczyty, bo choć do Korony oficjalnie należy Djeravica, to również leżąca w Kosowie Velika Rudoka jest od niej o 2 metry wyższa.

W sierpniu 2017 wyruszyliśmy na pierwszą wyprawę organizowaną w ramach projektu Korona Europy dla Gminy Koszęcin. Pierwszym szczytem do Korony Europy był Kékes – najwyższa góra Węgier, zdobyta 12.08.2017.

Śledźcie relacje z naszych wypraw! Warto, bo góry dostarczają sporej dawki emocji.

Michał Wachowski

Radziejowa - ostatni szczyt do Korony Gór Polski

Radziejowa – ostatni szczyt do Korony Gór Polski

Główny Szlak Sudecki - Śnieżnik

Główny Szlak Sudecki – Śnieżnik

Kozi Wierch - grań

Kozi Wierch – grań

Kozi Wierch - szczyt

Kozi Wierch – szczyt

Zawratowa Turnia

Zawratowa Turnia

IV Urodziny Cilosów

IV Urodziny Cilosów

Świnica

Świnica

Breithorn

Breithorn

Kazbek - szczyt

Kazbek – szczyt

Z Medyk Rescue Team w bazie pod Kazbekiem

Z Medyk Rescue Team
w bazie pod Kazbekiem

Z podejścia na Kazbek

Z podejścia na Kazbek

Kékes - najwyższa góra Węgier

Kékes – najwyższa góra Węgier,
pierwszy szczyt do Korony Europy
dla Gminy Koszęcin

Korona Europy dla gminy Koszęcin